Efsane Prens
2. Bölüm Özeti

Hemosu kaçmıştır ve Demir Ordusu Hemosu'yu bulamayınca tüm Habek kabilesi insanlarını öldürür. Sadece Yuhwa'yı öldürmezler. Onu da Hyunto da halkın önünde infaz etmek için Hyunto'ya götüreceklerdir.

Geumwa ve Damul Ordusu askerleri Habek kabilesinin Hemosu'yu sakladığını öğrenmişlerdir ancak geldiklerinde kötü bir manzara ile karşılaşırlar.

Hemosu bir nehir kenarında su içmektedir, yanına tüccarlık yapan Gyeh Rubu kabilesinin lideri Yeon Ta-Bal gelir. Kafilesi ile bir yerden gelmektedir. Hemosu Ona gerçek ismini söylemez. İsminin Lee Gan Sang olduğunu söyler. Yeon Tabal onun bir mülteci olduğunu düşünür ve yemek yemesi için kendi sofrasına davet eder.

Yeon Tabal'ın hamile eşi Habek kabilesine olanları düşündüğünden iştahı pek yoktur. Hemosu onlara ne olduğunu merakla sorar, sadece Yuhwa'nın sağ bırakıldığını öğrenir. Bunlara kendisinin neden olduğunu da öğrenir. Hemosu bu duruma çok üzülür. Bu Yeon Tabal'ın ilgisini çekmiştir.

Yuhwa Demir ordusu tarafından Hyunto'ya götürülmektedir. Yuhwa'nın Hyunto'ya götürüldüğü haberini alan Geumwa onu kurtarmak ister. Gece yarısı bazı Damul ordusu askerleriyle, demir ordusu askerlerinin bir boş anında Yuhwa'yı kaçırırlar.

Hemosu Gyeh Rubu kabilesinin Hyunto'ya gidiyor olduğunu duyunca Yuhwa'yı kurtarabilirim düşüncesiyle, onlara katılmak için Yeon Tabal'dan izin ister. Kafilede kendisine bir iş ister. Yeon Tabal da kabul eder.

Geumwa, Yuhwa'yı kurtarmıştır ve O'na Hemosunun sağ olup olmadığını sorar. Hemosu sağdır.

Yeon Tabal'ın eşi seyahat esnasında sancılanır. Doğum yapması için bir yere yerleşirler. Yeon Tabal'ın yardımcııs neden yeni tanıştıkları birini kolayca işe aldığını merak eder ve efendisine sorar. Yeon Tabal, onun Hemosu olduğunu bilmektedir ve Hyunto'ya gittiğinde Demir Ordusuna teslim etmeyi planlamaktadır.

Bu esnada etrafı haydutlar sarar, Yeon Tabal kafilesine saldırırlar. Hemosu kafileyi kurtarmak için var gücüyle çalışır. Yeon Tabal bundan etkilenmiştir. Haydutlar etkisiz hale gelir.

Yeon Tabal bir kızın olduğunu öğrenir. Oğlan olmadığı için biraz üzülse de yine de sağlıklı bir çocuğu olduğu için sevinmiştir. Kızını erkeklerden daha güçlü olacak şekilde büyütecektir. Adını Sosono koyar.

Sabah olduğunda Hyunto'ya gitmek için tekrar yola koyulurlar. Yardımcısına Hemosu'ya göz kulak olmak için uyarıda bulunur. Yardımcısı, kafileyi kurtaran bu adamı teslim etmesinin doğru olmayacağını söyler.

Yeon Tabal elçinin yanına geldiğinde ona tam Hemosu'yu teslim edecekken vazgeçer. Yeon Tabal geri döndüğünde Hemosu'ya her şeyi anlatır. Birlikte şehre giderler. Demir Ordusu askerlerinin geldiğini görürler fakat Yuhwa yoktur. Bu durumu araştırırlar ve Yuhwa'nın yolda öldüğü haberini Hemosu'ya bildirir.

Geumwa Yuhwa'yı Buyo sarayına getirmiştir. Sarayda Yuhwa'yı gören Yeomieul onun Buyo sarayına felaket getireceğini düşünür.

Geumwa Hemosu'nun sağ olduğunu haber almıştır. Hemosu'nun yanına gider. Kralın onunla görüşmek istediğini söyler.

Yuhwa Damul ordusuna yardım etmek için gece gündüz çalışır. Gece olduğunda Hemosu Yuhwa'nın yanına gider ve kendi parmağındaki yüzüğünü ona takar. Bu bir evlilik teklifidir. O gece Yuhwa hamile kalacaktır.

Buyo sarayında tütsüler yapan büyücü Yeomieul, üç ayaklı kuş görmüştür. Kuşun üçüncü ayağının Hemosu olduğunu ve Buyo krallığında gözü olduğunu düşünür. Bunu büyükelçiye bildirir. İkisi birlikte durumu gidip krala söylerler ve Hemosu'nun kraliyette gözü olduğuna onu inandırırlar.

Kral ve büyükelçi Demir Ordusu ile birlikte Hemosu'ya tuzak kurarlar. Bu durumdan Geumwa'nın haberi yoktur. Geumwa tuzak kurulduğunu öğrenince artık çok geçtir. Hemosu Hyonto'ya götürülmüş ve gözleri dağlanmış bir şekilde çarmıha gerilmiştir. Geumwa ve Yuhwa onu bu halde görmeye dayanamaz. Yuhwa Geumwa'ya Hemos'nun çocuğunu taşıdığını söyler.